2011 - 2012 Season
Last Updated 01/13/2013

***203 Wrestling Club - Information***

Team Rules    Diet Plans    Goal Form    Alternate Transportation Form

Athlete Agreement    Medical Authorization    Internet Acceptance

Clothing Order Form

Practice Schedule for March 4-10, 2012

Practice Schedule for February 26 to March 3, 2012

Practice Schedule for February 19-25, 2012
Practice Schedule for February 12-18, 2012
Practice Schedule for February 5-11, 2012
Practice Schedule for January 29 to February 4, 2012
Practice Schedule for January 22-28, 2012
Practice Schedule for January 15-21, 2012
Practice Schedule for January 8-14, 2012
Practice Schedule for January 1-7, 2012
Practice Schedule for December 25-31, 2011
Practice Schedule for December 18-24, 2011
Practice Schedule for December 11-17, 2011
Practice Schedule for December 4-10, 2011
Practice Schedule for November 27 to December 3, 2011

Projected Lineup: (Subject to Change)

106: Kevin Jack
113: Chris Bryant
120: Zach Tepper*
126: Steven Beckham
132: Dylan Bryant*
138: Shane Jennings
145: Anthony Cote / Nick Persampieri
152: Juan Garcia
160: Ryan Peterson*
170: Wesley Spears / Tommy Gaboardi / Mike Angotta
182: Will Jack / Tristan Jakobson
195: Tyler Hancock
220: Eddie Garcia
285: Jevon Pegues
*Captain

Coaches:
Head Coach: Rick Shook
Assistant Coach: Matt Laskowski
Assistant Coach: Mike Silvestri
Strength Coach: Abi Scudder

Team Managers:
Elizabeth Costanzo
Abby Miller
Maddy Sam

Click for Larger Image


 

2011 - 2012 Schedule
Last Updated 01/13/2013

Date Event Site

Time

Result

12/14/2011 Stamford Home 4:00pm Win 69-6
12/17/2011 Clarkstown North Clarkstown 10:00am Results
12/17/2011 Plainville Tourney - B Team Plainville 10:00am Results
12/20/2011 Westhill Home 4:00pm Win 72-0
12/22/2011 Staples Staples 6:30pm Win 76-3
12/27/2011 Ryan Sabbagh Danbury Holiday Tournament Home 10:00am 1st Place
Results
Brackets
12/29/2011 Greenwich/Harding/Norwalk/Xavier Greenwich 10:00am 4 Wins
12/30/2011 Bacaon Academy JV/Xavier JV/
Simsbury JV
Bacon Academy 10:00am Results Not Available
1/4/2012 Bridgeport Central Home 4:00pm Win 72-6
1/6-7/2012 Redskin Tourney Maine TBD 2nd Place
Results
Brackets
1/7/2012 Bristol Eastern JV Tourney Bristol Eastern 10:00am Results Not Available
1/11/2012 Darien Home 5:00pm Win 72-6
1/13-14/2012 Eastern States Classic New York TBD 10th Place
Results
Brackets
1/14/2012 Fermi JV Enrico Fermi 10:00am Results Not Available
1/14/2012 Trumbull JV Duals Trumbull TBD Results Not Available
1/18/2012 Trumbull Home 5:00pm Win 69-3
1/21/2012 Patton JV Tournament Home 9:30am Canceled Due To Weather
1/25/2012 Fairfield Warde Fairfield Warde 6:30pm Win 48-12
1/28/2012 Timberlane/Lowell Lowell, MA 10:00am 3 Wins
2/1/2012 Ridgefield Ridgefield 6:00pm Win 73-6
2/4/2012 New Fairfield Duals New Fairfield 10:00am 4 Wins
2/6/2012 Mount Anthony Union Home 5:00pm JV
6:00pm Var
Win 33-26
2/10-11/2012 FCIAC's New Canaan 4:30pm 1st Place
Results
Brackets
2/17-18/2012 State LL's Trumbull 5:00pm

Info Sheet/Time Schedule

Seeds

2nd Place

Results

2/20/2012 Pomperaug JV States Pomperaug 10:00am Results Not Available
2/24-25/2012 State Open New Haven 5:00pm

Info Sheet/Time Schedule
Seeding Grid

Brackets

Live Scoring (Kap Wrestling)

3rd Place

Results

3/2-3/2012 New England's Providence, RI 5:00pm

Info Sheet/Time Schedule

Results

 
3/13/2012 to 6/13/2012 203 Wrestling Club
Tuesdays, Wednesdays & Fridays
Danbury PAL Building 6:30pm - 8:30pm Information
3/24/2012 The Top Work Clinic
Featuring Frank Cammisa
Trumbull 9:00am - 2:00pm Information
3/28/2012 to 4/1/2012

Freshman/Sophomore/Junior/Senior Nationals

Virginia TBD NHSCA
 

*All dates and times are subject to change, ask coaching staff for updates*
 

Head Coach:                     Phone Numbers

Ricky Shook                      203-790-0581 (H); 203-748-1933 (W); 203-948-6013 (C)

          Assistant Coaches:

                   Matt Laskowski               203-648-6440   

          Weightlifting Coach:
              
    Abi  Scudder                  203-438-0569

 

<<<Click here to Download 2011-2012 Schedule>>> (Last Updated: 1/24/2012)

 

You will need Adobe Acrobat Reader on your computer to read these PDF files.

 If you do not already have Acrobat Reader, click on the link above to download  it free.

 


 


 

2011 - 2012 Results

Last Updated: January 13, 2013

2012-03-03 New England Tournament

2012-02-25 State Open Tournament

2012-02-18 State LL Tournament
2012-02-11 FCIAC Tournament
2012-02-06 Mount Anthony Union Vs. Danbury
2012-02-04 Danbury Vs. Bethel/Nonnewaug/ Exeter West Greenwich/Daniel Hand
2012-02-01 Danbury Vs. Ridgefield
2012-01-28 Danbury Vs. Timberlane/Warwick/Lowell
2012-01-25 Danbury Vs. Fairfield Warde

2012-01-18 Trumbull Vs. Danbury
2012-01-14 Eastern States Classic
2012-01-11 Darien Vs. Danbury
2012-01-07 Redskin Invitational
2012-01-04 Bridgeport Central Vs. Danbury

2011-12-29 Danbury Vs. Norwalk/Xavier/Harding/Greenwich
2011-12-27 Ryan Sabbagh Holiday Tournament
2011-12-22 Danbury Vs. Staples

2011-12-20 Westhill Vs. Danbury
2011-12-17 Clarkstown North Tournament

2011-12-17 Plainville Invitational
2011-12-14 Stamford Vs. Danbury

 

 


2011-2012 Danbury Hatters Wrestling

Last Updated: 01/13/2013

Roster

Angotta, Michael 12
Baskin, Markis 12
Beaver, Chris 12
Beckham, Steven 10
Brito, Nick 9
Brito-Paulino, Rayneil 11
Bryant, Chris 10
Bryant, Dylan* 12
Butera, Antonio 11
Callace, Frank 9
Cote, Anthony 12
Emma, Spencer 12
Espinal, Alejandro 10
Fields, Matt 10
Gaboardi, Tom 12
Garcia, Eddie 12
Garcia, Juan 9
Gomez, Jason 9
Hancock, Tyler 12
Jack, Kevin 10
Jack, William 12
Jakobson, Tristan 10
Jennings, Shane 11
Jowdy, Ryan 11
Keenan, Dan 11
Lajqi, Haxhi 11
Marquis, Alec 9
Miller, Alex 9
Mills, Will 9
Nunez, Raymond 10
O'Brien, John 11
Pegues, Jevon 12
Perdomo, Miguel 11
Persampieri, Nick 12
Peterson, Joe 11
Peterson,Ryan* 12
Ricci, Doug 11
Spears, Wesley 12
Tepper, Zach* 11
Valencia, Sebastian 9
Westerfield, Kyle 12

*Captain

 

Team Managers:

Elizabeth Costanzo

Abby Miller

Maddy Sam


 

 

Danbury PAL Middle School Wrestling

Last Updated January 13, 2013

***Danbury PAL Middle School Wrestling - Consent Form / Goal Schedule / Goal Sheet / Student Progress Report***

 

2011 - 2012 Schedule

 

Date Event Place  
Sun Nov. 6 STAMFORD FOLKSTYLE TOURNAMENT Westhill HS Stamford 8:30am  
Sat Nov. 12 DANBURY TOURNAMENT SET UP START 6:00PM END 7:30 PM  
Sun Nov. 13  DANBURY FOLKSTYLE TOURNAMENT required ALL Danbury PAL 8:00 AM  
Sun Nov. 27 Randoph Duals 7:00 am weigh in Randolph, NJ leave P& R #2 6:08 am  
Sat Dec. 3 Danbury Duals 8:00 am weigh in Danbury PAL  
Sat Dec. 10 Montville Duals 10:00 am weigh in Montville, NJ, leave P & R #2 9:08 am overnight
Sun Dec. 11 Montville Duals 8:00 am weigh in Montville, NJ, check out hotel 7:30 am  
Sun Dec. 11 USA Tournament New Milford CK IN 12:00 PM  
Fri Dec 16 New Fairfield  6:30 pm Home  
Sun Dec. 18 Bristol USA Bristol Eastern 12:30 check in  
Tues Dec 20 New Milford 6:30 pm home  
Thu Dec 22 Christmas break No Practice  
Tues Dec 27 Danbury HS Holiday Tournament 10:00 AM  
Tues Jan 3 First day of Practice     
Fri  Jan 6 Fairfield home  6:30pm  
Sat Jan. 7 McGee MS Tournament Berlin, CT  
Sun Jan 8 USA Tournament Windham 12:30 check in  
Tues Jan 10 Pomperauge/ Noonewaug 6:30 pm home  
Sun Jan. 15 Danbury Tournament Danbury CT  
Tues Jan 17 Stamford dual  home  6:30pm  
Thurs Jan 19 Newtown witness weigh in Newtown 6:30  
Sun Jan. 22 USA Tournament Stamford ck in 12:30  
Sun Jan. 22 USA Tournament Beginners Derby ck in 12:00  
Thurs Jan. 26 Bethel Bethel 6:30  
Sun Jan 29 League Tournament Ridgefield 7:30 am  
Wed Feb 1 Ridgefield before DHS Match Ridgefield, CT 5:00  
Sat Feb 4 Super Saturday Slam Warwick RI 10:00am  
Sun Feb.5 USA Tournament New Fairfield  
Sun Feb.12 USA Tournament Wethersfield 11:30 check in  
Sun Feb. 19 State Qualifiers DANBURY PAL 8:00 weigh in  
Sun Feb. 26 State Championships New Haven, CT  
Friday Mar 9 Practice Ends    
Sun Mar. 11 New England Championships NOV & MS Div  Covenrty RI  
  Recommended    
Sun Mar. 18 MAWA District Tournament Willimantic, CT  
Mar 30 & 31st NHSCA Nationals** Virginia Beach, VA  
Mar 30 & 31st Marsh woods NE Classic Portland, ME  
April 7 & 8 MAWA Regional Tournament Bethlehem, PA  
April 28 & 29 MAWA Nationals Salisbury, MD  

 

 

Mark Cammisa: 203-790-9209, 203-554-1270 (Cell)

markcammisa@comcast.net

 

Nancy Cammisa: 203-770-1947

cammisan@aol.com

 

To post updates to www.HattersWrestling.com

hatterswrestling@yahoo.com

 

<<<Click here to download Schedule>>> (Updated 12/27/2011)

 

You will need Adobe Acrobat Reader on your computer to read these PDF files.

 If you do not already have Acrobat Reader, click on the link above to download  it free.




 

 

Danbury Youth Wrestling Travel Team

Last Updated: January 13, 2013

Parent/Guardian Consent Form

USA Wrestling Policy on Abuse and Harassment

***Note All USA Wrestling CT Tournament Results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

Date Event Location
11/13/2011 Sun  USAWCT Tournament

1st Place
Liam Knight
Eric McNamara
Ryan Jack
Javon Priar
Kyle Fields
AJ Caba
Chris Hwang

2nd Place
Kailan O'Dell
Nicky Hwang
Cody Waterbury
AJ Kovaks
Ben LeBlanc

3rd Place
Wyatt Mills
Andrew Lattimore
Jesse Patton
Donte Williams

***Note all USA Wrestling CT tournament results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

Danbury PAL
11/19/2011 Sat Scott Van Doren Memorial

Scott Van Doren Memorial Tournament

1st Place
Liam Knight
Ryan Jack
Jeremy Fields
Justin Peterson

2nd Place
AJ Caba
Kyle Fields
Jacob Camacho
Shaun Williams

3rd Place:
Kailan O'Dell
Jack Dingersen  

Annandale, NJ
11/27/2011 Sun Randolph Duals** 

1st Place
Danbury 46, South Plainfield, NJ 40
Randolph, NJ
12/3/2011 Sat  Danbury Duals** 

3rd Place

Danbury PAL
12/10-11/2011  Montville Bronco Duals**

DNP

Montville, NJ
12/11/2011 Sun  USAWCT Tournament 

1st Place
Kailan O'Dell
Javon Priar
AJ Kovacs
Ben LeBlanc

2nd Place
Cody Waterbury
AJ Caba

3rd Place
Eric McNamara
Jesse Patton

***Note all USA Wrestling CT tournament results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

New Milford, CT
12/18/2011 Sun Warwick Tournament

2nd Place
Ryan Jack
Ben LeBlanc
Warwick, NY
12/30/2011 Fri Nazareth K-6 Youth Dual Meet Tournament
Nazareth, PA K-6 Youth Dual Meet Tournament
Bucks County Storm 76
Danbury 9

Nazareth Blue 38
Danbury 36

LCMC (Lebanon County) 41
Danbury 21

Danbury 41
Quakertown Black 35

Bellafonte 45
Danbury 36
Nazareth, PA
1/7/2012 Sat   Blue Mountain Eagle Duals*
Elementary Travel Team
Danbury 50
Daniel Boone 35

Bad Karma 64
Danbury 21

Norchester 73
Danbury 18

Central PA Grapplers 63
Danbury 19
Schuylkill Haven, PA
1/15/2012 Sun USAWCT Tournament

1st Place
Tyler Waterbury
Kailan O'Dell
Logan Kovacs
Isaac Ortega
Ryan Jack
AJ Kovacs
Javon Priar
Jaylen Hawkins
Kyle Fields
AJ Caba
Ethan Escobar

2nd Place
Mikey Lattimore
Johnny Cerqueira
Cody Waterbury
Jesse Patton
Victoria Goncalves
Patric Lattimore
Ben LeBlanc

3rd Place
Wyatt Mills
Eric McNamara
Andrew Lattimore
Nicholas Taylor
Tyrell Jones
Joey Cerqueira
Jack Dingersen
Montez Osbey

***Note all USA Wrestling CT tournament results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

Danbury PAL
1/21/2012 Sat Section 1 NY Quint  Cross River, NY
1/22/2012 Sun 

Susquehanna Duals*

 Susquehanna Duals

Round 1
Iron Eagle Red 42
Danbury 24

Round 2
Weaver Elite 65
Danbury 15

Round 3
Danbury 83
Harrisburg 14

Round 4
Danbury 59
Iron Eagle Black 28

3/4 Place Match
Danbury 50
Westchester 29

Harrisburg, PA
2/5/2012

New Fairfield USA Tournament

 

1st Place
Tyler Waterbury
Johnny Cerqueira
Nicholas Hwang
Logan Kovacs
Walter Grosvenor III
Liam Knight
Cody Waterbury
Ryan Jack
AJ Kovacs
Javon Priar
Jesse Patton
Christopher Hwang
AJ Caba
Benjamin LeBlanc

2nd Place
Joseph Cianflone
Kailan O'Dell
Eric McNamara
Kai Escobar
Jaylen Hawkins

3rd Place
Nicholas Taylor
Christopher Adamski
Liam Jakobson
Ethan Escobar

 

***Note all USA Wrestling CT tournament results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

New Fairfield
2/12/2012

Wethersfield/Bristol Eastern

 

1st Place
Tyler Waterbury
Michael Lattimore
Kailan Odell
Logan Kovacs
Alan Kovacs
Jordan Agosto
Matthew Ehrhard
AJ Caba


2nd Place
Joe Cianflone
Nicky Hwang
Walter Grosvenor III
Liam Knight
Kai Escobar
Patrick Lattimore
Benjamin LeBlanc
Donte Williams


3rd Place
Johnny Cerquiera

Jack Dingerson

 

***Note all USA Wrestling CT tournament results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

Wethersfield/Bristol Eastern

2/16/2012 Brewster Danbury
2/19/2012

Intermediate, Novice and Schoolboy Qualifiers

 

1st Place
Liam Knight
Ryan Jack
Javon Priar
Jordan Agosto
Christopher Hwang
Benjamin LeBlanc
Donte Williams

2nd Place

AJ Kovacs
Jesse Patton
Liam Jakobson
Jack Dingersen

3rd Place

Jaylen Hawkins
Chris Adamski
AJ Caba
Montez Osbey

4th Place

Eric McNamara
Cody Waterbury
Andrew Lattimore
Wyatt Mills
Joey Cerqueira

 

***Note all USA Wrestling CT tournament results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

Danbury

Information

2/26/2012

Intermediate, Novice USAWCT States

 

1st Place
Ryan Jack
Javon Priar
Jordan Agosto
Christopher Hwang

2nd Place

Liam Knight
AJ Kovacs
Jesse Patton

4th Place
Jaylen Hawkins
Donte Williams

5th Place
Jack Dingerson

 

***Note all USA Wrestling CT tournament results can be found at http://www.usawct.org/schedule.php***

New Haven

Directions

Information

3/3/2012 Sat TBD

 

3/10/2012 Sat

Ossining Youth Tourney

 

1st Place
Ryan Jack
Tyler Waterbury
Johnny Cerquiera
Ben Leblanc
Jesse Patton

2nd Place
Jack Dingersen
Joe Cianflone
Kailan O'Dell
Kai Escobar
Ethan Escobar
AJ Caba

3rd Place
Joe Cerquiera

Ossining, NY

Information

Online Registration

3/11/2012 Sun

USA New England Classic

 

1st Place
Ryan Jack
Jesse Patton
Javon Priar

2nd Place
Liam Knight
AJ Kovacs

Coventry, RI

Information

3/17/2012 Sat

Carmel NY

 

1st Place

Joe Cianflone

Liam Knight

Kailan Odell

Johnny Cerquiera

Cody Waterbury

Jaylen Hawkins

Jesse Patton

Logan Kovacs

AJ Kovacs 

Liam Jakobson

Kai Escobar

AJ Caba

 

2nd Place

Walter Grosvenor

Jack Dingersen

 

3rd Place

Tyler Waterbury

Nick Taylor

Joe Cerquiera

Carmel, NY

Directions

3/18/2012 Sun

MAWA District

 

1st Place

Liam Knight
Javon Priar
Ryan Jack

Willimantic CT

Information

Directions

3/24/2012 Sat Brewster NY

Brewster, NY

Directions

3/31/2012 Sat

Marshwoods NE Classic

 

Team Scores
Bantam Division (K-2) - Fifth Place
Midget Division (3/4) - First Place
Novice Division (5/6) - First Place
Schoolboy Division (7/8) - Third Place

Individual Results:

1st Place
Ryan Jack
Javon Priar
AJ Kovacs
Jordan Agosto


2nd Place
Joe Cianflone
Nicky Hwang
Logan Kovacs
Liam Knight
Cody Waterbury
Kai Escobar
Jesse Patton
Chris Hwang
Ben LeBlanc
Donte Williams

3rd Place
Tyler Waterbury
Kailan O'Dell
Jaylen Hawkins

4th Place
Montez Osbey

Portland, ME

Information

4/14/2012 Sat MAWA East Regions (Weigh-ins Fri 4/13)


MIDGET 80 lbs 4TH Javon Prior
JUNIOR 70 lbs 3RD Kyle Fields
JUNIOR 82 lbs 3RD Jakob Camacho
INTER. 90 lbs 2ND Jeremy Fields
INTER. 100 lbs 2ND Justin Peterson

Bethlehem, PA

Directions

5/5-6/2012 Sat-Sun
MAWA Eastern Nationals at Wicomico Civic Center


Jeremy Fields - 1st Place
Javon Priar - 2nd Place
Kyle Fields - 7th Place

Salisbury, MD

Directions


Askren Brothers Wrestling Academy - Somers, NY

 

* Select Team

**Select team members with Middle School Team

 

Subject to change

 

Coaches:

Head: Fred Mills - mills_fred@att.net

Assistant: Dennis Stone

Assistant: Jim Patton

Assistant: Luke Chavez

 

Danbury Youth Wrestling League

Last Updated: January 13, 2013

King Street Intermediate Captures WCEWL Championship

DYWA Elementary Registration Form  Release Form   USAWCT Application Form

Wrestling Terms

Wrestling Basics for Parents/Fans

Basic Wrestling Moves

Referee Signals

 

TEAMS

 

1.   STAMFORD

2.   NEW FAIRFIELD

3.   KING ST PRIMARY

4.   RIDGEFIELD home meets @6:30 pm

5.   KING STREET INTERMEDIATE

6.   NEWTOWN  start @ 6:30pm ??

7.   STADLEY ROUGH

8.   POMPERAUG

9.   BETHEL

10. NEW MILFORD 1

11. NEW MILFORD 2- (not this year kept the # to avoid confusion)

12. REDDING

 

 

12/1 12/8 12/15 12/20 1/5 1/10 1/12 1/19 1/24
5@10 5@6  10@8 6@3 10@7 6@10 10@3 10@2 4@10
8@2 3@8 7@9 5@4  9@5   3@9  2@4 6@7 2@6
7@3 7@4  5@2 9@10 2@3  4@8 6@9  8@5  3@5
6@4 9@2  4@3 2@7 8@6 7@5 8@7 4@9 9@8
9@12 12@10 12@6 12@8 12@4 2@12 5@12 3@12 7@12

                                      

WAR MEMORIAL: Start time 8:30am, must be finished by 2:00pm

 

12/10                  1/7                  1/21           

1,10,7,2             1,4,5,9            1,3,12,8,6

 

The end of the year tournament will be at the PAL Building on Jan @ 28th Start time 9:00am - (Please Arrive at 8:00am)

    Results:

    1st - King Street Intermediate

    2nd - New Milford

    3rd - Stamford

Schedule Dates/Times Are Subject To Change

Directions to Elementary Sites

2011-2012 Printable Schedule

2011-2012 Coach List


  Home